Preporučujemo
„Slobodna Bosna“ istražila je neobičan fenomen. I ove godine na lokalnim izborima ponovno svjedočimo malom odazivu birača, što nije ni čudo s obzirom na ono što im je ponuđeno.
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavilo je jučer nove rezultate lokalnih izbora, nakon što je obrađeno 94,45 posto biračkih mjesta, odnosno 4.730 od ukupno 5.008.
U općini Novo Sarajevo, Benjamina Karić, kandidatkinja Trojke, vodi s 42,23 posto, odnosno 10.444 glasa. Irfan Čengić (SDP) ponovno je osvojio načelničku poziciju u Starom Gradu sa 7.476 glasova, dok je Srđan Mandić (Naša stranka) uvjerljivo zadržao mjesto načelnika općine Centar s 9.721 glasom. Stranka demokratske akcije (SDA) zadržala je načelnike u Hadžićima, Trnovu i Vogošći.
U Tuzli, SDP je potvrdio dominaciju, gdje je kandidat Zijad Lugavić osvojio 29.558 glasova (75,63 posto).
U Zenici, aktualni gradonačelnik Fuad Kasumović, iz Bosanskohercegovačke inicijative – Kasumović Fuad, vodi s 17.483 glasa. Međutim, Gradsko izborno povjerenstvo Zenice započelo je kontrolno brojanje glasova na nekoliko biračkih mjesta zbog tehničkih nepravilnosti, uključujući ponavljanje brojenja na dva mjesta i ispravljanje pogrešaka na 17 biračkih mjesta.
Kome će mandati u Mostaru?
Što se tiče Mostara, aktualni gradonačelnik Mario Kordić (HDZ) vodi s 11.041 glasom na Gradskoj listi, dok njegov protukandidat Đani Rahimić iz SDA ima 8.334 glasa.
Prema preliminarnim rezultatima i nekim procjenama, HDZ mogao bi dobiti 15 mandata u Gradskom vijeću, SDA 11, Koalicija Grade moj (DF, NES, SBiH i PMP) tri, SDP dva, Hrvatska republikanska stranka tri, Hrvatska lista za jug jedan mandat.
Prema pravilima, u Gradskom vijeću Mostara maksimalno može biti 15 vijećnika iz jedne etničke grupe. Međutim, neslužbeni pokazatelji govore da je broj Hrvata trenutno veći od te kvote, stoga postoji mogućnost da HDZ 1990 ostane bez mandata, jer svi njihovi kandidati na listama su Hrvati, što bi moglo utjecati na raspodjelu u skladu s etničkim kvotama.
S druge strane, HDZ 1990 smatra da su se tijekom izbornog procesa u Mostaru dogodile brojne nepravilnosti, zbog čega najavljuju podnošenje kaznenih prijava. Predsjednik stranke Ilija Cvitanović uvjeren je da su osvojili više od jednog mandata i da će tražiti pravnu zaštitu svojih interesa.
Precizno utvrđen broj mandata znat će se nakon što se rezultati s redovitih biračkih mjesta objedine s rezultatima s biračkih mjesta za glasovanje u odsutnosti, putem mobilnih timova te sa listića iz inozemstva.
Kad su u pitanju druge općine, HDZ BiH zadržava dominaciju u općinama s većinskim hrvatskim stanovništvom, uključujući Neum, Ravno, Čapljinu, Čitluk, Stolac, Ljubuški, Široki Brijeg, Grude, Posušje, Kupres, Livno, Vitez, Novi Travnik, Usoru, Domaljevac, Orašje i Odžak.
Međutim, u općini Žepče vodi se tijesna borba, gdje kandidat SDA Suvad Hadžić trenutno ima 4.764 glasa, dok kandidat HDZ-a BiH Mato Zovko broji 4.434 glasa. Iako postoji mogućnost promjena nakon objedinjavanja svih rezultata, ostaje neizvjesno hoće li to biti dovoljno da HDZ BiH zadrži načelničku poziciju.
U Tomislavgradu, kandidat Hrvatskog nacionalnog pomaka (HNP), Ivan Buntić, izabran je za načelnika, dok je Zdravko Marošević (Hrvatski demokratski savez – HDS) izabran za načelnika Vareša. Jozo Ivančević ostaje načelnik općine Prozor-Rama, gdje već godinama djeluje kao oporba HDZ-u BiH.
„Slobodna Bosna“ istražila je neobičan fenomen.
Da kandidati na izborima ni sami sebi ne vjeruju ukazuje i naše istraživanje.
Naime, istražili smo na kojim to mjestima i iz kojih političkih partija stižu kandidati koji su na izborima dobili tek nekoliko glasova, a zabilježili smo i slučajeve u kojima kanditati na lokalnim izborima u BiH nemaju niti jedan glas, što u praksi znači da glas nisu dali ni sebi.
U prvom i drugom dijelu našeg istraživanja pisali smo o kandidatima koji su dobili tri, dva, jedan i nijedan glas na lokalnim izborima u BiH.
Ovoga puta fokusirali smo se na kandidate koji nisu dobili niti jedan glas.
Neke političke partije, poput DF-a u Travniku, imale su po pet i više kandidata koji nisu dobili niti jedan glas.
I ove godine na lokalnim izborima ponovno svjedočimo malom odazivu birača, što nije ni čudo s obzirom na ono što im je ponuđeno.
(SB)