Preporučujemo
Kako je nedavno u razgovoru za “Slobodnu Bosnu” potvrdio Helez, uputio je pismo ministrici odbrane Austrije Claudiji Tanner u kojem izražava žaljenje zbog postupka kadeta Oružanih snaga BiH tokom održane ceremonije u Bečkom Novom Mestu.
Slučaj kada je oficir iz BiH na svečanosti prijema novih oficira u austrijske oružane snage na Terezijanskoj vojnoj akademiji odbio da se rukuje s ministricom odbrane Austrije zato što je žena, odnosno zato što nije u skladu s njegovom vjerom, izazvao je burne reakcije javnosti.
Od ministra odbrane BiH Zukana Heleza tražilo se da odbije potpisati ugovor o prijemu u vojnu službu kadeta zbog ovog incidenta, a njegov zamjenik Aleksandar Goganović čak ga je optuživao da je ugovor potpisan u tajnosti.
Kako je nedavno u razgovoru za “Slobodnu Bosnu” potvrdio Helez, uputio je pismo ministrici odbrane Austrije Claudiji Tanner u kojem izražava žaljenje zbog postupka kadeta Oružanih snaga BiH tokom održane ceremonije u Bečkom Novom Mestu.
Helez je za “SB” rekao kako je i o ovom slučaju razgovarao sa reisul-ulemom Huseinom ef. Kavazovićem koji je rekao kakvo ovakvo ponašanje kadeta nije u skladu s našom tradicijom.
“Imao je na to pravo, ali po meni svako čija se vjerska ubjeđenja kose sa propisima koji su na snazi i pravilima ponašanja ne treba da se prijave u Oružane snage BiH”, rekao je Helez za “SB”.
Dodao je i kako će se odlučiti o daljnjem postupanju prema vojniku nakon što bude provedena unutrašnja istraga.
S Helezom smo prokomentirali i kako bi to poslalo lošu poruku s obzirom na to da već 10 godina traje bitka pripadnice OS BiH Emele Mujanović da nosi hidžab na radnom mjestu.
Slučaj će vjerovatno završiti i na Evropskom sudu za ljudska prava, no Mujanović institucije naše zemlje još to nisu odobrile.
“Našao sam rješenje za Emelu i za sad sam zadovoljan”, rekao je Helez za “SB”.
Sada reagirao austrijski političar
Kako prenose austrijski mediji, Klaus Schneeberger, austrijski političar iz redova ÖVP-a, uputio je otvoreno pismo bh. udruženju „Kulturverein bosnische Muslime Austria“ u kojem je iznio svoj stav, ali i zatraži dodatna pojašnjenja u vezi ovog svojevrsnog skandala.
S obzirom na to da se sve desilo u vojnoj akademiji koja se nalazi u Wiener Neudstadtu čiji je gradonačelnik upravo Schneeberger, on je odlučio da i javno iznese svoje protivljenje takvom ponašanju i osudi ga.
“Jedna stvar je sigurna: apsolutno je neprihvatljivo odbijanje rukovanja sa ženom iz vjerskih razloga! Takođe, neprihvatljivo je takav čin pravdati vjerskim razlozima”, napisao je Schneeberger.
On je dodao da od uglednih udruženja u Austriji dobije jasan signal te želi dodatna pojašnjenja:
“Samim time, od vas želim dodatna pojašnjenja, ali i da vaše udruženje pošalje jasan signal tolerancije i integracije u Wiener Neudstadtu Vi ste ti koji morate da budete primjer drugima i to i pokažete”, napisao je Schneeberger.
Podsjećamo, zbog odbijanja rukovanja sa ministricom, pozivajući se na svoja vjerska uvjerenja “koja mu ne dozvoljavaju da se rukuje s ženama”. Kao posljedica njegovog postupka, vojnik je odmah isključen iz ostatka ceremonije, a nije mu uručen ni tradicionalni akademijski prsten, što je potvrdilo Ministarstvo odbrane Austrije.
Austrijski mediji su prenijeli tada da je zamjenik ministra odbrane Bosne i Hercegovine Slaven Galić bio unaprijed obaviješten o tome da se oficir neće rukovati s ministricom. Iz tog razloga, vojnik nije ni bio pozvan na binu. Tanner je izrazila nezadovoljstvo ovim incidentom, a Galić se kasnije izvinio u ime Bosne i Hercegovine.
(S. H.)