Preporučujemo
Postavljeno je i pitanje da li su ti dronovi domaće proizvodnje oni o kojima je govorio ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez, kojeg je kontaktirala “Slobodna Bosna” ovim pitanjem.
Na Zeničkom privrednom sajmu (ZEPS) navodno greškom su predstavljeni dronovi kao proizvod Centra za tehničko tehnološko ispitivanje Sarajevo, a oni su zapravo uvezeni iz Kine i nisu domaće proizvodnje, prenijeli su domaći mediji.
Postavljeno je i pitanje da li su ti dronovi domaće proizvodnje oni o kojima je govorio ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez, kojeg je tim povodom kontaktirala “Slobodna Bosna”.
“To je monstruozna laž. Uvezali su nešto što ja nikada nisam spomenuo. Taj proizvođač dronova i to što je bilo na sajmu ja nikada nisam niti spomenuo. To gdje sam se ja slikao su dronovi koji se proizvode u Bosni i Hercegovini. Ovo jedno sa drugim nema nikakve veze i oni su to namjerno slagali i tako predstavili”, rekao je Helez za naš portal.
Na naš upit koja to bosanskohercegovačka kompanija proizvodi dronove, Helez je rekao da ne može odgovoriti, ali da je nije u javnosti spominjao niti je na bilo koji način povezana s njim.
Podsjećamo, Helez je i ranije u više navrata govorio kako postoji više kompanija u bh. namjenskoj industriji koje proizvode dronove, a sam je spominjao čak i brojku od pet kompanija.
Helez je podsjetio da je dogovorio u Turskoj nabavku dronova za Oružane snage BiH, te da to nije nikakva tajna.
“To je dogovoreno i to nama treba. To je u paketu DCB pomoći Bosne i Hercegovine, odobreno je i ide svojom procedurom”, rekao je Helez i dodao da će javnost biti informisana kada prođu sve procedure i dobijemo dronove.
Kako smo ranije pisali, šest bespilotnih letjelica TB2 od turskog proizvođača Bayraktar trebale bi biti isporučene u januaru naredne godine u BiH, uz poručene i tri zemaljske stanice. Dva tima Oružanih snaga BiH bila su ovim povodom u Turskoj na obuci.
TB2 je bespilotna letjelica srednje visine dugog trajanja (MALE) kompanije Baykar Technologies sa sjedištem u Istanbulu, a uvedena je u turske oružane snage 2016. godine. S dužinom od 6,5 m, rasponom krila od 12 m i maksimalnom težinom pri polijetanju od 650 kg, to je taktička bespilotna letjelica srednjeg dometa i može se koristiti i u ulozi izviđanja i u ulozi naoružanja.
Prema navodima proizvođača, nosivost senzora i naoružanja je 150 kg. Proizvođač navodi maksimalnu brzinu od 220 km/h, a maksimalno vrijeme leta od približno 27 sati. Radio domet zemaljske kontrolne stanice je do 150 km. Zajedno sa sposobnošću da djelomično ili potpuno autonomno izvršava misije, TB2 nudi širok profil misija.
(S. H.)